+421 907 120 519 | i[email protected] 

Záchranárske sústredenie v Malackách

V dňoch 5.-6.10. 2007 sa v priestoroch Útvaru HaZZ v Malackách konalo sústredenie záchranárskych psov Združenia kynológov záchranárov SR, robené pre vyhľadávaciu jednotku pre Ministerstvo vnútra SR. Zúčastnilo sa na nej 9 psovodov, 4 členovia tylového zabezpečenia.

Okrem iných plemien sa na výcviku zúčastnili aj malý čierny bradáči Gwenn Girl z Šardanu, psovod Monika Adamčiaková, Doly-Sára z Šardanu a jej syn Andy Červené Zlato, psovod Veronika Toholová.

Program cvičenia bol nasledovný:

5.10. piatok – do 20. hod príchod, ubytovanie, neskôr kŕmenie a venčenie psov, od 21.-23. hod porada zúčastnených.

6.10.sobota – doobeda výcvik na trenažéri Jakub /zlaňovanie, lezenie/, zodpovedný bol Peťko Kocúr a inštruktor HaZZ. Peter nám povysvetľoval viazanie rôznych uzlov, oblečenie a upravenie lezeckého a zlaňovacieho postroja, ako aj spôsob lezenia a zlaňovania.

Po výdatnom obede nasledoval výcvik na pracoviskách v lese a ruinách, za čo boli zodpovední teamleadri Mirka Babková a Maroš Turek.

Po večery nasledovala beseda a zhrnutie celého dňa. O 24 hodine vyhlásil veliteľ jednotky Ján Pothe záchrannú akciu, nakoľko v priestoroch kasárni došlo k výbuchu, kde boli úplne zničené dve budovy a po prehľadaní a zabezpečení priestoru zostali nezvestné ešte štyri osoby. Do záchranárskych prác povolal timlíder Maroš Turek Andreu Adamčiakovú pes NO Kýlie Sivý Timotej, Petra Kocúra, kríženec Samko, Mirku Babkovú s labradorom Eny, Lenku Janyovú s labradorom Jeny a Veroniku Toholovú s malou čiernou bradáčkou Doly-Sára z Šardanu. Nakoľko išlo o nočné vyhľadávanie v ťažkom a nebezpečnom priestore na ubytovni musela zostať pre svoj nízky vek 9. rokov Monika s Gwenn Girl z Šardanu. Po 3. hodine ráno sa našla posledná živá osoba. a M. Turek a veliteľ jednotky J. Pothe ukončili pátraciu akciu. Toto nočné cvičenie simulovalo podobný výbuch aký prebehol v Novákoch, len nie v takom rozsahu. Dve osoby sa našli zavalené v ruinách, jedna v lesnom poraste a jedna sa ukrývala v pivnici nezničenej budovy. Veľká vďaka patrí figurantom Borisovy Kocúrovi, Márii Holčekovej, Soni Mackovej a Lucke Trabovej, ktorí vydržali ležať ukrytí v ruinách a v lese poniektorí až 4 hodiny.

7.1.nedeľa- na raňajky nás po nočnom vyhľadávaní, ktoré aj s poradou skončilo okolo 4. hodiny ráno, prišlo ,,až“ 4., ale na našich kamarátov sme nezabudli a raňajky sme im doniesli na ubytovňu. Po raňajkách sme si podľa vlastného uváženia a podľa únavy psíkov robili ešte vyhľadávania v ruinách a v lese. Po obede sme sa pomaličky pobalili a porozchádzali do svojich domovov.

Veľká vďaka za toto krásne cvičenia patrí Jankovi Pothemu, teamleadrom Mirke Babkovej a M. Turekovi. Peťko vďaka aj tebe, že si nám ukázal, že lán, uzlov sa netreba báť.

A na záver, aj keď malí bradáči sa svojou výškou nemôžu rovnať ostatným väčším psím záchranárom, nestratili sa ani na tomto cvičení a ukázali, že majú veľké bojovné srdiečko, neboja sa tmy ani výšky a majú výborný noštek, ktorý prehľadá aj maličkú škulinu a svojím radostným brechotom potvrdia nájdenie osoby.

Andrea Adamčiaková